Педагогіка партнерства та розвиток ключових компетентностей – ключовий компонент формули нової школ
Доброго дня. Я Куран Ірина Миколаївна, директор опорного закладу – Остерська гімназія Остерської територіальної громади. В нашій гімназії навчається 439 учнів, 176 учнів підвозяться з 14 населених пунктів. Навчальний процес здійснюють 53 педагоги, 31 з яких є вчителями вищої категорії, 8 учителів-методистів, 9 мають звання «Старший вчитель», 6 нагороджені значком «Відмінник освіти України».
В Концепції Нової школи зазначено: «Розвиток потужної держави і конкурентної економіки може забезпечити лише згуртована спільнота творчих людей, відповідальних громадян, активних і підприємливих». Червоною лінією в формуванні Нової школи є 10 ключових компетентностей.
Тому невипадково в цьому навчальному році з метою модернізації навчально-виховного процесу та реалізації основних завдань, які ставить перед нами держава, педагогічний колектив розпочав роботу над проблемою «Розвиток ключових компетентностей на основі педагогіки партнерства»
Але ми розширюємо поняття партнерства і вбачаємо його не тільки у взаємодії та співпраці між учителем, учнем і батьками. Ми прагнемо стати громадсько активною школою, створити єдине поле громадського виховання всіх учасників освітнього процесу.
Ми не зможемо збудувати нову школу, розвивати ключові компетенції основної школи, якщо самі не будемо володіти ними. Це є самоосвіта, зростання професійної майстерності.
В гімназії створені умови інтелектуального зростання як для вчителів, так і для учнів.
Ми маємо оптоволоконний 100 мегабітний Інтернет з 100% покриттям мережею WiFi, 8 інтерактивних дошок, 2 сучасних кабінети інформатики, більшість кабінетів обладнано мультимедійними проекторами, кабінети природничих наук обладнані цифровою лабораторією «Ейнштейн», є сучасна електронна метеостанція, електронний мікроскоп. Ми розкриваємо для себе нові способи розвитку, щоб змоделювати власні освітні траєкторії.
У 2017 році в рамках Меморандуму з МОН та «Майкрософт України» , програми «Партнерство в навчанні» заступник директора з навчально-виховної роботи Дроб’язко Сергій Володимирович пройшов навчання та тримав сертифікат «Тренер Майкрософт». На базі гімназії 20 вчителів також пройшли навчання з сервісами «Офіс 365» по їх впровадженню в освітній процес.
У межах співпраці зараз запущено проект з «Майкрософт Україна»
по побудові хмарного середовища на базі гімназії.
У квітні цього року Сергій Володимирович взяв участь у Всеукраїнському форумі «Впровадження хмарних технологій у сучасний освітній процес» в м.Ужгороді, де мав змогу познайомитися з новими сервісами та підходами по впровадженню інформаційної компетентності та буде ознайомлювати колектив.
Ми запрошуємо представників центру Нової освіти Івана Іванова для
проведення тренінгів. Це спільна робота, яка покращує результати та об’єднує колектив. Теми тренінгу ми вибираємо самі, наприклад «Робота з інтерактивною дошкою», «Сучасні тренди в освіті». Також вчителі проходять навчання он-лайн на платформі “Prometheus”, «Нова школа» «Педагогічна преса», є активними учасниками вебінарів Чернігівського інституту післядипломної освіти ім..К.Д.Ушинського. Кожен учитель- предметник обирає он-лайн платформу згідно фаху, розуміючи, що компетентність «уміння вчитися впродовж життя»– вимога сьогодення.
Асоціація нової економічної освіти та її голова Сергій Біденко – наш партнер, за підтримки якого на базі гімназії вивчається курс «Фінансове виховання, де наші учні здобувають знання з формування компетентності по формуванню бюджету, розподілу коштів, як поводити себе у магазині та ін.. Вже другий рік поспіль у нас проходить «Тиждень фінансової грамотності», де проводяться практичні заняття для вчителів та учнів гімназії, а у 2017 році в Деснянській громаді ми ділились досвідом щодо фінансової грамотності, знято відео у рамках тижня ,взяли участь у Всеукраїському тижні фінансової грамотності.
Розвиток компетенції «спілкування іноземними мовами» надзвичайно
важливо. Наш партнер – видавництво ММ Publications в Україні. Ми отримали статус Smart School. Партнери розвивають співпрацю задля підвищення якості викладання та професійного розвитку вчителів англійської мови гімназії. Ми отримали набір підручників для бібліотеки згідно програми (по одному комплекту та книжці для вчителя на кожен клас, а також підручники для підготовки до ДПА). Отримали постери в кількості 3 екземплярів на кожен клас.
Ну і, звичайно, здешевлення підручників. Якщо Oxford – 400-500 грн., то ці підручники 127 -150грн.
Ми запрошуємо представників видавництва для проведення навчальних тренінгів та семінарів на базі гімназії.
Інформацію про проект ви можете отримати на сайті ММ Publications.
Партнерство та співпраця школи з вищими навчальними закладами – це виклик часу.
У нас підписані договори про співпрацю з Чернігівським національним педагогічним університетом ім..Т.Г.Шевченка, Ніжинським державним педагогічним університетом ім..М.Гоголя, Національним авіаційним університетом, інженерно-хімічним факультетом Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», Київським Міжнародним університетом.
Але ми змінюємо ракурс співпраці. Це не тільки повинна бути профорієнтаційна робота та допомога в написанні робіт МАН, ми націлені на таку форму діалогу, яка допомагає створити умови для успішної соціалізації учнів.
В грудні 2017 року був організований День Остерської гімназії в Міжнародному університеті. Учні один день були просто студентами. Школярі були присутні на заняттях, інтерактивних тренінгах, майстер-класах. Дуже вдячні проректору з наукової роботи, доктору політичних наук Некряч Анастасії Іванівні за організацію. Вчителі гімназії зустрілись з президентом Міжнародного університету Хачатуряном. Він презентував свої підручники з вивчення англійської мови.
Сама атмосфера університету, спілкування з науковцями, магістрами та студентами допомагають усвідомити свою навчальну та життєву мету, діти отримують більш стійкий мотив до самореалізації. Учні-студенти відчувають себе дорослими, відповідальними, навчаються ефективно розподіляти свій час. Така форма співпраці допомагає створити умови для успішної соціалізації учнів.
Наступного року запланована зустріч в Київському політехнічному університеті.
Ми співпрацюємо зі школою в селищі Бартшкушкіс в Литві та її директором Даунгеолє Калєснікіне.В квітні 2018 р. було здійснено культурно-освітню подорож до Литви.Учні знайомились з життям європейської держави,відвідали історичні місця,столицю-Вільнюс. Наші учні прекрасно "занурились" в шкільне життя,показали гарні знання на уроках англійської та технологій. Відвідали Будинок творчості.Ми презентували Україну, Остер,гімназію.Намагались навчити литовських друзів української мови.Метою було показати,що світ набагато більший,і дати можливість відчути підліткам,що вони сучасні європейці!
Вже традицією стало в гімназії проведення методичних тижнів вчителів. При плануванні та підготовці тижнів залучалася максимальна кількість учасників. Це були не тільки учні та вчителі, а й батьки, представники позашкільних закладів, громадських організацій та ін
І це мало свій позитивний результат та високу ефективність.
Так протягом методичного тижня вчителів трудового навчання та предметів художньо-естетичного циклу, були проведені майстер- класи керівників гуртків Будинку творчості: «Корисні речі в орігамі в сучасному побуті», «Обереги своїми руками», мама наших учнів, викладач коледжу
Будівництва та дизайну провела майстер- клас для учнів та вчителів з тісто-пластики та живопису.
Протягом тижня української мови та літератури в гімназії проводилось інтелектуально-розважальне шоу «Я люблю Україну» між командами вчителів та учнів. Цікавим був захід «Мистецька вітальня», «Поетичні Акварелі», проведені учителями та учнями гімназії спільно з батьківською громадськістю та міським літературним об’єднанням «Остерські весни».
Учасники свята зачаровано слухали поезію з вуст учнів, вчителів, батьків, місцевих поетів.
Під час тижня фізичної культури активними учасниками змагань «Татова сила, синова вправність» та «Грація і краса» були батьки, проводилися спортивні естафети між учителями та учнями гімназії.
Хочу підкреслити дружню співпрацю Козелецької та Остерської громад. Підписана угода про співпрацю з Козелецькою спортивною школою тренер якої проводить заняття з хортінгу, а міська рада придбала килим «татамі» для проведення тренувань. І як результат – учениця Остерської гімназії Єсипенко Вікторія – чемпіонка Світу з хортингу, також ми маємо 3-х чемпіонів Європи: Трип’ядька Владлена, Трип’ядька Романа та Закревську Дарію. Є прекрасний результат, створений спільними зусиллями.
На сучасному етапі Нова українська школа неможлива без розвитку компетентності в природничих науках і технологіях, екологічної грамотності, здорового життя. Формування справжнього охоронця й працьовитого господаря лісу рідного краю та екологічно свідомої особистості з природоохоронним світоглядом і поведінкою стало стратегічною метою діяльності учнівського лісництва «Зелений світ». Необхідною умовою досягнення цієї мети є тісна співпраця із Остерським лісгоспом. В гімназії створено шкільне лісництво «Зелений ліс», яке тісно співпрацює з Остерським лісгоспом та парком живої природи «Беремицьке».
Основними напрямками діяльності вихованців учнівського лісництва є заготівля лісового насіння, вирощування посадкового матеріалу, посадка саджанців дерев, просвітницько-природоохоронна і профорієнтаційна робота.
За допомогою лісгоспу в гімназії обладнано екоклас, виготовлено стенди з охорони природи, тематичні колекції лікарських рослин, деревних порід, насіння деревних порід, інвентар.
Слід відзначити, що Остерське учнівське лісництво стало місцевим учням експериментальною базою для виконання науково-досліницьких робіт та конкурсів-захистів, котрі проводить Всеукраїнський зліт учнівських лісництв та Мала академія наук Країни. Учні досліджували і виконували конкурсні роботи на теми : «Технологія вирощування садивного матеріалу та створення лісових культур сосни звичайної в умовах Остерського лісгоспу», «Дослідження грибів-трутовиків як індикаторів екосистеми лісу на території «Остерського лісництва», «Поширення верхівкового короїда на території «Остерського лісництва» та ін..
Результати проведених досліджень захищалися і їх виконавці незважаючи на юний вік, змагались зі старшокласниками і ставали призерами І та ІІ етанів конкурсів- захистів науково-дослідницьких робіт
МАН України та Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв.
Крім цього, юні лісівники гімназії – активні й постійні учасники природознавчих і природоохоронних конкурсів та екологічних акцій обласного і Всеукраїнського рівнів. Так у 2016 році вони вибороли І місце
у Всеукраїнському конкурсі-гранті з екологічної освіти «10х10», а у 2017 році теж були відзначені за ІІ командне місце в Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, який відбувся в м.Чернігів, у 2018 р.посіли III командне місце.
Екологічно-просвітницька стежка створена на базі Остерської гімназії влітку 2013 року. Метою створення даного лісничо-просвітницького об’єкту є прищеплення любові до природи рідного краю, її охорони та збереження учнями гімназії.
Учні лісництва беруть участь в акціях: «Посади дерево», «Збережи ліс для майбутнього», «Збір жолудів», конкурс «Людина і ліс», «Майбутнє лісу в твоїх руках».
В березні 2016-2017 року, керівник учнівського лісництва Никитенко Г.В. брала участь та виступала з доповіддю про здобутки учнівського лісництва «Зелений світ» у м. Києві на Всеукраїнський науково-практичній конференції «Відтворимо ліси разом». Конференція присвячувалась Міжнародному дню лісу й проводилася Міністерством освіти і науки України, національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді за підтримки Державного агентства лісових ресурсів України та Товариства лісівників України.
За сприянням керівництва Остерського лісгоспу були організовані екскурсії для учнів лісництва.
2017 рік -0.5 га лісу, висаджено 2850 саджанців сосни.
2018 рік-0.8 га лісу, висаджено 4560 саджанців сосни.
2018 рік- виготовлено 150 шпаківень.
Створюється загін юннатів, відбуваються екскурсії у парк «Беремицьке», посаджені кедри, екоклумба, екскурсії, тури, іде активна співпраця.
Остерське учнівське лісництво, його вихованці і керівник неодноразово відзначались керівниками освітньої та лісової галузей Чернігівщини за їх здобутки і нині продовжують служити гідним прикладом для інших.
Ми прагнемо, щоб наша гімназія була відкрита перед суспільством, її діяльність мала демократичний характер. Повага до людської гідності, рівність і партнерство - це насамперед цінності, якими ми керуємось у стосунках з іншими. Щоб демократичні засади працювали в суспільстві, у школі також важливо розвивати практичні навички співпраці, демократичної участі, критичного мислення. Важливо пропагувати й відповідні норми поведінки, демократичний стиль життя, демократичну культуру. Саме тому ми взяли участь у конкурсі Всеукраїнського проекту «Демократична школа» і зараз наша гімназія є в проекті «Демократична школа». Це наші партнери в формуванні соціальних та громадянських компетенцій. Дану програму реалізовує Європейський центр ім.. Вергеланда за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії та співпраці з Міністерством освіти і науки України, Радою Європи, центром освітніх ініціатив «Єднання». Фінансує проект Норвегія. Що потрібно щоб потрапити в проект? Про це можна дізнатись на сайті «Демократична школа». Потрібно заповнити анкету та зняти невеличке відео на тему «Чому ми хочемо бути учасниками проекту «Демократична школа».
Що це дає гімназії? По перше, створюється команда з координатора команди, директора, представника батьків та представників громадськості.
Ми виїхали до м.Києва цією командою, де тренери проводили з нами тренінги. Чудові тренери, серед них викладачі вишів, тренери молодіжних програм, менеджери проектів, психологи, медіатори проектів. Надзвичайно цікаві тренінги. Основна мета проектів – визначити, у яких напрямках може розвиватись школа, яка прагне стати більш демократичною. В школі буде проведено 7 зустрічей-майстерень. Дві в нас уже відбулись. 1- про проект «Демократична школа». 2-га зустріч «Планування роботи на наступний рік». В зустрічах обов’язково беруть участь діти, батьки, вчителі
Всі учасники проекту забезпечуються посібниками та матеріалами Ради Європи у сфері освіти для демократичного громадянства і Прав людини.
Це позитивний розвиток громадянської та соціальної компетентності шляхом партнерства учнів-вчителів-батьків-представників громади. Наш час потребує лідерів нової формації – людей компетентних, відповідальних, здатних мислити неординарно. Ось чому необхідні пошук і підтримка учнівської молоді, чиї особисті переконання спрямовані на активну участь у громадському житті.
Зараз розвивається нова технологія освітнього процесу на основі самоврядування. Наразі це – одна з найбільш ефективних моделей громадського життя учнів. Школярі на практиці вчаться демократії і відповідальності, органи учнівського самоврядування дають учням право голосу в керівництві гімназією, що дозволяє їм впливати на рішення, які стосуються безпосередньо їх, самим організовувати життєдіяльність у навчальному закладі. Навчаючись навичкам демократії за допомогою дорослих наставників, учні стають дійсними громадянами зі своєю активною громадянською позицією, втілюючи отримані знання у повсякденному житті. Для учнівського самоврядування відкрились цілком інші перспективи, а саме – бути реальною часткою педагогічного процесу.
В гімназії підписана тристороння угода між адміністрацією гімназії, батьківським комітетом та учнівським самоврядуванням «Президентська республіка ГРАНД». Основними положеннями цієї угоди є забезпечення активної участі сторін у підготовці і прийнятті програм розвитку створення спільних аналітичних і робочих груп, проведення дискусій, круглих столів, конференцій тощо; прийняття рішень, що стосується діяльності безпосередньо всіх або одного з партнерів і має вплив на їхні інтереси можливе тільки на основі взаємних консультацій і узгоджень.
Демократично проходять вибори президента гімназії, в яких беруть участь учні та вчителі. Рада міністрів обирається відкритим голосування представниками класних колективів.
Популярні заходи, в яких беруть участь учні та вчителі. В гімназії проводяться змагання з волейболу та футболу між вчителями та учнями, спортивні естафети, інтелектуальні брейн-ринги, розважальні шоу тощо.
Байдужість або недовіра до учнівської ініціативи можуть згубно позначитися на паростках учнівського самоврядування. Тому спільні засідання учнівського самоврядування з учителями стають традиційними.
Це: «Випускник Нової школи», «Національна самосвідомість та європейська інтеграція», «Видатні особистості ХХІ століття», «Моя громадська позиція», «Права людини в Україні та Європі».
У цьому році був організовуй круглий стіл з представниками місцевого самоврядування на тему «Співпраця учнівського та місцевого самоврядування». Учні виступили ініціаторами акції «Чистий берег», цієї весни за ініціативи учнівського самоврядування було проведено озеленення міста (кожне підприємство висаджувало дерева, з саджанцями допоміг лісгосп.)
Разом з батьками були реалізовані проекти «Мій рідний край, Остерщина моя», «Від повітового училища до гімназії» (до 200річчя гімназії), «Крим - моя Україна», «Наш Шевченко», «Таланти мої і моєї сім’ї», літературно-мистецький проект «Моя гімназіє, моє тобі натхнення» та інші.
Взаємодія з громадськими організаціями.
Головною метою взаємодії гімназії та громадських організацій в умовах ставлення демократичного суспільства виховання національно свідомих громадян України. Саме завдяки взаємодії вказаних інституцій на основі погодження інтересів, співробітництва у суспільстві досягається необхідний рівень виховання патріотизму підростаючого покоління і розвитку громадського суспільства в Україні. Наша гімназія тісно співпрацює з двома громадськими організаціями «Довіра» та «Остерська Січ».
У співпраці з ГО «Довіра» учнівський колектив гімназії здійснює волонтерську роботу, в рамках якої неодноразово здійснювалася допомога воїнам АТО (це були теплі речі, продукти харчування, кошти для придбання матеріалів життєзабезпечення), проходили акції «Напиши листа солдату», «Обереги для захисників; збір речей для переселенців. Учнями старших класів під керівництвом учителів та за активного сприяння батьків було виготовлено і відправлено на передову похідні пічки. Неодноразово проходили зустрічі з волонтерами, воїнами АТО. Розпочато спільний проект «Блокпост пам’яті». Звичайно, що учительський та батьківський колективи активно долучаються до учнівських ініціатив.
У співпраці з ГО «Остерська Січ» проводилися толоки з прибирання сміття в зонах відпочинку (Солонецьке озеро, «Козацький пляж»), проходили благодійні ярмарки по збору коштів для онкохворих дітей; учні гімназії збирали речі, іграшки та закупляли солодощі для вихованців дитбудинків. За сприяння ГО «Остерська Січ» проводилися змагання «Козацькі забави», свято Масляної, акція до Дня інформування про захворювання на аутизм, у яких учні нашої гімназії брали активну участь.
Також учительський та учнівський колектив тісно співпрацює з Радою ветеранів міста. Учні надають ветеранам та пенсіонерам посильну допомогу, проводять акції «Ветеран живе поруч», «Забутих могил не буває», за сприяння Ради ветеранів було створено відео проект «Ви – перемогли! Ми пам’ятаємо», фото проект «Ордени та медалі моєї родини», до якого долучився і батьківський колектив.
У підсумку хочу зазначити, що школа споконвічно розвиває партнерські відносини. Партнерство – це взаємовигідні стосунки між школою, вчителями, батьками, учнями, членами громади і спонсорами для спільного вирішення загальних проблем.
Партнерство на базі школи – це можливість залучити додаткові людські та матеріальні ресурси для підтримки школи, для вирішення проблем громади. Партнерства створюють соціальний капітал, поліпшують взаємопорозуміння, довіру і взаємодію між учасниками різних секторів громади. Відповідно вони служать зміцненню демократії.
Дякую за увагу.