top of page

АЛГОРИТМ ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ для старшокласників

Кожна людина хоча б раз у житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії необхідно враховувати ряд факторів — власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Для цього існує так звана “формула вибору професії”, яка показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення в поєднанні наступних компонентів:

“хочу” — “можу” — “треба” ”Хочу” — намагання особистості, тобто інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ти робиш з інтересом, з бажанням, за власною ініціативою (як у школі, так і в позаурочний час). Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом і, в результаті, більше зароблятимеш. ”Можу” — можливості особистості, тобто стан здоров’я, наявний досвід (знання, вміння, навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності. Наприклад, в якихось справах ти більш успішний, довго можеш займатися цією справою, не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить. “Треба” — потреби суспільства, тобто твої уявлення про обов’язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і перспективні спеціальності, які користуються попитом на ринку праці, вірогідність працевлаштування за обраною професією.

Але кінцевий оптимальний вибір професії можна зробити тільки тоді, коли ти проаналізуєш всі компоненти формули вибору професії, співставиш їх між собою та з вимогами професії до людини, і вони співпадуть між собою хоча б частково. Тож вибір професії — це складний і відповідальний крок у житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано. Досягнути мети тобі допоможе детальніший алгоритм цього вибору, який передбачає такі кроки.

Крок 1

Подумай, що тебе цікавить у житті, до чого ти прагнеш, чим тобі подобається займатися, що б ти хотів робити, які професії тобі подобаються, які умови праці тебе приваблюють, що ти хотів би отримувати від своєї майбутньої професії? Відповівши на ці запитання, ти зробиш перший крок до правильного, свідомого вибору професії.

Крок 2

Якщо ти не можеш визначити професії, які тобі подобаються, тоді уважно вивчи класифікацію професій за предметом, метою, знаряддями і умовами праці. Щоб звузити поле пошуку “своєї” професії, зупинись на одному з п’яти типів професій та запиши формули “своїх” професій. Звернись до спеціаліста з профорієнтації (проф-консультанта чи профорієнтолога служби зайнятості).

Крок 3

Визнач свій професійний тип та відповідне професійне середовище, яке тобі підходить найкраще, та узгодь його з професіями, які ти визначив для себе.

Крок 4

Вивчи свої професійні інтереси і нахили, мотиви вибору професії. Співстав їх з професіями, які визначив у попередніх кроках. Якщо там були професії, які не співпали з твоїми інтересами і нахилами, то викресли їх зі свого списку, залишивши тільки ті, які потрібно поглиблено вивчити.

Крок 5

Детально вивчи описи відібраних професій, поговори, по можливості, з представниками цих професій та з’ясуй, в чому зміст їхньої праці, чим вони їм подобаються. Познайомся з характером і умовами їх праці, поцікався, де вони отримували цю професію і які реальні можливості працевлаштування за ними.

Крок 6

Склади перелік вимог до людини, до її психофізіологічних і фізичних якостей та запиши їх. Визнач, наскільки всі записані тобою вимоги важливі. Можливо, серед них є менш вагомі, які можна й не враховувати.


Comments


Популярні новини
Останні новини
Архів
Пошук за тегами
No tags yet.
Ми у соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page